Pożegnanie dr Krystyna Lenartowska Pożegnanie dr Krystyna Lenartowska

Pożegnanie dr Krystyna Lenartowska

Dziś nadeszła do nas niezwykle smutna wiadomość, która bardzo nas poruszyła. W dniu 23.08.2023 odeszła od nas nasza Koleżanka dr Krystyna Lenartowska.

Swoje zawodowe życie przez wiele lat poświęciła kształceniu nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.  Była osobą niezwykle otwartą na potrzeby i oczekiwania studentów. Posiadała wiedzę i doświadczenie, które przez wiele lat służyły naszym studentom i członkom katedry. Jej talent organizatorski, pozytywne nastawienie, humor wprowadzały zawsze pozytywną atmosferę.

Przekształcenie Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Wyższą Szkołę Pedagogiczną spowodowało powołanie nowych kierunków studiów i nowych zakładów naukowych. W strukturze Wydziału Pedagogicznego powołany został między innymi Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Nauczania Początkowego. Jego pierwszym kierownikiem była właśnie dr Krystyna Lenartowska.

Była organizatorem studiów podyplomowych nauczania początkowego. A także wspólnie z dr Haliną Smolińską dały podstawy ruchu Freinetowskiego w Uczelni.

Swoje poczynania naukowe koncentrowała w tematyce edukacji polonistycznej na poziomie wczesnej edukacji. Tematyka Jej publikacji głównie dotyczyła rozwijania umiejętności czytania, zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności pracy z tekstem. Do znaczących publikacji wykorzystywanych w codziennej pracy studentów i nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej należą te wymienione poniżej książki oraz wiele innych artykułów w czasopismach. Książki pisane wspólnie z dr Wacławą Świętek z Torunia były inspiracją do pracy nauczycieli wczesnej edukacji w całej Polsce.

Dr Krystyna Lenartowska wypromowała wielu magistrów nauczania początkowego, którzy z powodzeniem pracowali i pracują jako nauczyciele szkół podstawowych. Dwie magistrantki zainspirowała również do pracy naukowej na uczelni – prof. Ewa Filipiak i dr hab. Anna Jakubowicz-Bryx z powodzeniem tę pracę kontynuują.

Nie ma takich słów, które oddałyby żal jaki czujemy po stracie bliskich i takich, które mogłyby nas w takiej chwili pocieszyć. Możemy jednak życzyć sił do zniesienia bólu i wyrazić nadzieję, że czas złagodzi poczucie straty.

„Ten którego opłakujemy, nie jest nieobecny, lecz tylko niewidoczny, jego oczy promieniejące chwałą odbijają się w naszych oczach pełnych łez.”

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 29 sierpnia w parafii Św. Józefa  ul. Wł. Bełzy 11 w Bydgoszczy o godzinie 10.30.

Publikacje zwarte dr Krystyny Lenartowskiej

• Organizacja i przebieg procesu uczenia się czytania i pisania w klasie pierwszej i drugiej przy próbie zastosowania systemu nauczania całościowego / Krystyna Lenartowska Bydgoszcz: Wyższa Szkoła Pedagogiczna, 1970.
  • Urządzenie klasy szkolnej dla uczniów najmłodszych / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1977.
  • Praca z tekstem w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1982
  • Z teorii i praktyki nauczania początkowego. Cz. 3, Kształcenie postaw twórczych w edukacji wczesnoszkolnej / pod red. K. Lenartowskiej, H. Smolińskiej ; Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy. Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1985.
  • Lektura w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1987.
  • Inspirowanie wypowiedzi pisemnych w klasach I-III / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1989.
  • Poszukiwania badawcze nauczycieli akademickich i studentów dotyczące wybranych problemów czytelnictwa / pod red. Krystyny Lenartowskiej i Elżbiety Szefler. Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1994.
  • Wybrane problemy pedagogiki w świetle badań / pod red. Krystyny Lenartowskiej i Pawła Prusaka.  Bydgoszcz: Wydaw. Uczelniane WSP, 1994.
  • Ćwiczenia w pisemnym wypowiadaniu się: dla uczniów klasy trzeciej / Krystyna Lenartowska, Halina Smolińska. Inowrocław: "Pozkal", 1995.
  • Ćwiczenia w pisemnym wypowiadaniu się: dla uczniów klasy drugiej / Krystyna Lenartowska, Halina Smolińska. Inowrocław: "Pozkal", 1995.
  • Metody nauki czytania i pisania we współczesnych elementarzach polskich / Anna Jakubowicz, Krystyna Lenartowska. Bydgoszcz: Wydawnictwo "Arcanus", 1997.
  • Poszukiwanie alternatywnych koncepcji związanych z edukacją dzieci młodszych / pod red. Anny Jakubowicz, Krystyny Lenartowskiej. Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane WSP, 1999.
  • Czytanie w początkowych latach edukacji / Anna Jakubowicz, Krystyna Lenartowska, Maria Plenkiewicz. Bydgoszcz: Wydawnictwo "Arcanus", 1999.
  • Wiersz w zintegrowanej edukacji elementarnej: książka pedagogiczno-metodyczna dla nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej / Krystyna Lenartowska, Wacława Świętek. Wydaw. Edukacyjne "Akapit", 2006.