Podróż w czasie… studentki I roku Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na spotkaniu autorskim Podróż w czasie… studentki I roku Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na spotkaniu autorskim

25 kwietnia 2024 w Domu Kultury „Modraczek” odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu pn. Włącznik kulturalny – cykl spotkań z literaturą połączony z działaniami w zakresie sztuk wizualnych, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i Edukacyjnych „Modraczek”, projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.

W wydarzeniu „Podróż w czasie… spotkanie z autorem tekstu do książki – Michałem Jankowskim” wzięły udział studentki pierwszego roku kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, które zostały zaproszone przez Panią dr Izabelę Plieth-Kalinowską. Spotkanie prowadziła nasza studentka studiów niestacjonarnych IV roku kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna - Anna Krajewska.

Studentki poznały na podstawie książki „Mała ciuchcia.Wielka podróż Zuzi i Szymka” autorstwa Michała Jankowskiego historię kolejki wąskotorowej, którą kiedyś można było podróżować z Bydgoszczy do Koronowa i nie tylko. Jest to pełna przygód opowieść dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zuzia i Szymek dostają w szkole nietypowe zadanie domowe. Przenoszą się w czasie, by poznać historię pewnej ciuchci. W ten sposób wyruszają w niezwykłą podróż pociągiem do przeszłości. W książce znajdują się ilustracje autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, ale również prawdziwe kolejowe zdjęcia oraz kody QR pozwalające w trakcie lektury odtworzyć sobie archiwalny film na ekranie telefonu.

Warto wspomnieć o tej książce na takich zajęciach jak Literatura dla dzieci prowadzonych przez dr Marię Sobieszczyk czy też później na zajęciach z Metodyki edukacji polonistycznej prowadzonej przez prof. Annę Jakubowicz-Bryx.

Zwieńczeniem spotkania było twórcze działanie w postaci tworzenia kolażu nawiązującego do prezentowanego tematu. Pełne emocji spotkanie pozostanie na długo w pamięci uczestniczek.