Katedra Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej
Warsztatowe zajęcia na Metodyce edukacji polonistycznej prowadzi mgr Monika Kwiecińska Warsztatowe zajęcia na Metodyce edukacji polonistycznej prowadzi mgr Monika Kwiecińska

Warsztatowe zajęcia na Metodyce edukacji polonistycznej prowadzi mgr Monika Kwiecińska

...Cóż za rzecz przedziwna

Czytanie - jako gałązka oliwna

Lub migdałowy kwiat...

 - Cyprian Kamil Norwid

Umiejętność czytania to jeden z priorytetowych elementów propedeutycznej edukacji języka ojczystego w klasach niższych.  Według Anny Brzezińskiej (1987: 36) czytanie to współdziałanie trzech uzależnionych od siebie aspektów: technicznego, semantycznego i krytyczno-twórczego. Niewątpliwym jest fakt, iż proces nauki pisania jest ściśle skorelowany z nauką czytania.

Według Marii Montessori gotowość do nauki czytania i pisania rozumiemy jako stan motoryki dużej, powiązanej z nią motoryki małej ucznia oraz jego znajomość liter. Następnie wdrażamy systemową metodę pisania i czytania, przyspieszając tam, gdzie to zasadne, przebieg poszczególnych jej etapów (Futyma 2014: 71, za: Montessori 2014).

Studenci III roku PPiW w trybie stacjonarnym w ramach konwersatorium z metodyki edukacji polonistycznej pod kierunkiem mgr Moniki Kwiecińskiej w formie praktycznej (mini-kursu)  wzięli czynny udział w projektowaniu zajęć wg koncepcji Marii Montessori.

Do zgłębienia tajników edukacji językowej niewątpliwie przyczyniły się pomoce wyzwalające eksplorację, aktywność, kreatywność i kształcące zdolności polisensoryczne Studentów:

  • ruchomy alfabet Montessori – służący do tworzenia wyrazów z przestrzennych liter;
  • szorstkie litery Montessori - na tabliczkach w kolorach niebieskich i czerwonych znajdują się litery wykonane z szorstkiego papieru;
  • drewniany alfabet do nauki pisania – składający się drewnianych tabliczek - na każdej z nich wygrawerowana jest litera w trójlini wraz z prawidłowym kierunkiem jej pisania;

Każdy z uczestników miał za zadanie:

  • za pomocą zmysłu dotyku i sugestii współuczestników rozszyfrować, jaką literę wylosował,
  • skojarzyć nazwę litery z jej graficznym kształtem, odtworzyć wizerunek graficzny litery z jej brzmieniem i wymową, 
  • określić stosunek mała-wielka litera,
  • odtworzyć kierunek zapisu liter za pomocą przyborów montessoriańskich do ćwiczeń motoryki małej (drewnianych szczypiec i  pomponów),
  • skonstruować literę za pomocą drucików kreatywnych lub wełny,
  • odróżnić litery pisane od drukowanych,
  • wykonać frottage na szorstkich literach,
  • zapisać literę w mące lub kaszy,
  • zapisać wyraz w mące lub ułożyć go z klocków LOGO, w którym wylosowana głoska znajdowała się w nagłosie albo śródgłosie.

Cel przeprowadzonych zajęć sprowadzał się do zaprezentowania strategii nauczania- uczenia się w propedeutycznej nauce języka ojczystego z wykorzystaniem materiałów prorozwojowych. Zasadnym jest fakt, iż możliwość manipulacji przedmiotami implikuje indywidualną pracę z dzieckiem i gwarantuje skuteczność procesu dydaktycznego.  Nauczyciel w ten sposób usprawnia i stymuluje sferę intelektualną i zmysłową dziecka, która z kolei  pobudza  zmysł wzroku, dotyku, słuchu i wyzwala pracę mięśni – fundamentalnych filarów w kształceniu umiejętności pisania i czytania.

 
Studentów ograniczała wyłącznie własna wyobraźnia – a tę mają nadzwyczaj twórczą.

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć z zajęć.