Projekt: Odkrywamy matematykę

Gry i zabawy matematyczne w świetlicy szkolnej

13 lutego 2019
czytaj całość

Studentki II roku studiów magisterskich kierunku Pedagogika o specjalności pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna w semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019 pod opieką metodyczną dr Jolanty Nowak prowadziły zajęcia dla dzieci ze świetlic szkolnych działających w SP 56 przy ul. Bośniackiej i SP 63 przy ul. Goszczyńskiego.

czytaj całość…

Pomoce naukowe w edukacji

04 grudnia 2018
czytaj całość

Dnia 24 listopada 2018 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbyła się coroczna konferencja metodyczna dla nauczycieli wszystkich poziomów i przedmiotów nauczania. Podczas spotkania zostały poruszone tematy związane z pomocami naukowymi w edukacji. Konferencję otworzył wykład dr Jolanty Nowak z Zakładu Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej UKW w Bydgoszczy. 

czytaj całość…

Warsztaty z Ozobotem, maj-czerwiec 2018

14 czerwca 2018
czytaj całość

Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera drzwi do świata informatyki i edukacji STEAM (science, technology, engineering, arts, math), dzięki której możliwe jest budowanie strategii edukacyjnej na synergii sztuki, nauk ścisłych i technicznych. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, prowokuje do uruchomienia myślenia komputacyjnego.

czytaj całość…

Obudź w sobie kreatywnego myśliciela czyli kodowanie dla najmłodszych - Bydgoski Festiwal Nauki

31 maja 2018
czytaj całość

Kodowanie to sposób myślenia. Budzi kreatywność, uczy dostrzegania reguł i zależności, uruchamia niestandardowe rozumowanie, rozwija intuicję algorytmiczną i umiejętność zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Dnia 23 maja 2018 roku w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki odbyły się warsztaty matematyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym wprowadzające w fascynujący świat kodowania.

czytaj całość…

Seminarium naukowo-metodyczne - Nowoczesne narzędzia w edukacji matematycznej

12 kwietnia 2018
czytaj całość

Dzisiejsze pokolenie określa się mianem urodzonych z myszką w ręku, generacją dzieci sieci jak również pokoleniem cyfrowych tubylców. Naturalnym środowiskiem funkcjonowania współczesnego dziecka są nowoczesne technologie. A szkoła niestety nadal pozostaje offline, gdzie dominuje kreda i tablica oraz podręczniki i karty pracy. Taka oferta nie wzbudza już dziecięcej ciekawości, nie angażuje poznawczo. Co możemy zatem zrobić, aby aktywować uwagę naszych dzieci, wyzwolić w nich kreatywnych myślicieli? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwano w ramach seminarium naukowo-metodycznego na temat: Nowoczesne narzędzia w edukacji matematycznej, które odbyło się 9 kwietnia 2018 roku.

czytaj całość…

Edukacja oparta na pytaniach - wykład Evy Novakovej PhD (Brno - Czchy)

11 kwietnia 2018
czytaj całość

W dniu 9 kwietnia 2018 roku studenci II roku Pedagogiki wczesnoszkolnej wzięli udział w zajęciach z matematyki, które poprowadziła Eva Novakova PhD  - pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Matematyki Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy). Tematyka zajęć koncentrowała się wokół idei Inquiry Based Education (IBE) czyli edukacji opartej na pytaniach.

czytaj całość…

VIII Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Matematyka w obiektywie

24 stycznia 2018
czytaj całość

Celem projektu Matematyka w obiektywie, realizowanego od ośmiu lat przez Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego oraz popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Idea łączenia nauki z zabawą jest szczególnie ważna w organizowaniu aktywności matematycznej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnym wieku szkolnym.

czytaj całość…

Interaktywna wystawa edukacyjna

12 stycznia 2018
czytaj całość

Wszystko... jest liczbą

Z czym kojarzy się matematyka? Czy to tylko liczby, wzory, rysunki? Na te i wiele innych pytań poszukiwali odpowiedzi studenci II roku Pedagogiki wczesnoszkolnej, którzy 8 stycznia 2018 roku  odwiedzili w Instytucie Fizyki w ramach projektu Eksperymentatorium UKW interaktywną wystawę edukacyjną poświęconą królowej nauk - matematyce.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Zakład Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej
ul. J.K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz